Bývate v podnájme alebo prenajímate nehnuteľnosť?


 


Pokúsim sa Vám pomôcť svojim tipom nájsť riešenie.


Už vieme, že táto zložitá situácia s koronou bude trvať dlhšie ako tie dva – tri týždne, ako sme očakávali.


Od piatku riešim s klientmi prenájmy. Niektorí prišli o prácu a nevedia, či budú mať z čoho platiť nájomné. Iným podnájomníci volali, že nebudú mať z čoho platiť nájom, alebo sa vôbec nenasťahujú tak, ako boli dohodnutí.


Ja viem, je to zložitá situácia pre každého, lebo každý potrebuje peniaze na prežitie, ale potrebuje mať kde bývať.


Tí čo sú v podnájme potrebujú mať kde bývať, čo jesť, mať zabezpečené aspoň najzákladnejšie potreby.


Prenajímatelia potrebujú okrem vyššie uvedených potrieb zabezpečiť  režijné náklady aj  na prenajímanú nehnuteľnosť a niektorí platiť aj úver a to pri poklese alebo strate príjmu ktorejkoľvek strany je problém.


Každému viem poradiť len to isté: zavolajte si, komunikujte,  nech každý povie aký má problém a bez zbytočných odkladov a  emócií skúste nájsť nejaké riešenie pre každého. Tu je to len o kompromisoch – každý trošku ustúpi a počká čo bude ďalej.


Prenajímateľom odporúčam, aby si zosumarizovali aké majú náklady na prenajímanú nehnuteľnosť a dohodli sa s podnájomníkmi, aby im platili len tieto základné platby, kým sa nevyrieši celá situácia. Z môjho pohľadu je lepšie vzdať sa na určitý čas zisku a mať podnájomníkov. Je dosť možné že nového hneď nenájdete a budete musieť istý čas platiť všetko sami a to pre niektorých môže byť likvidačné. Keď vznikne problém, že nie je z čoho zaplatiť úver odporúčam hneď kontaktovať banku a pokúsiť sa o odklad splátok. Viem vláda neschválila, že odklady splátok nepôjdu do úverového registra a na odklad splátok treba spĺňať podmienky, ale je lepšie začať hľadať riešenie hneď a nečakať že sa všetko vyrieši samo.


Podnájomíkom odporúčam, aby sa pozreli na svoje príjmy a náklady a pokúsili sa prenajímateľovi prestrieť svoj návrh koľko sú momentálne schopní platiť nájomné tak, aby mali aj na stravu, lieky a účty ktoré potrebujú zaplatiť bez toho, aby sa zbytočne zadlžovali - lebo sa dostanú do bludného kruhu dlhov  a ťažko sa z neho vystupuje.


Držím všetkým palce, nech je protistrana ústretová a všetci nájdu dobré riešenie svojho problému.


 Najdôležitejšie je zdravie a to Vám všetkým želám.

  • spoľahlivo
  • bezpečne
  • profesionálne
  • kvalitné služby
  • finančný servis

VIAC INFORMÁCII